0 544 516 93 61 info@dynocheckup.com

Giriş

Üyelik Oluştur

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve ayrıca rezervasyonu bitirdikten sonra da paketi değerlendirebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Adınız*
Soyadınız*
Doğum Tarihi*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Kullanıcı adınızı oluşturarak Kullanıcı Şartları'nı ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.
Lütfen ilerlemek için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul edin.

Üyeliğiniz Var mı?

Giriş
0 544 516 93 61 info@dynocheckup.com

Giriş

Üyelik Oluştur

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve ayrıca rezervasyonu bitirdikten sonra da paketi değerlendirebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Adınız*
Soyadınız*
Doğum Tarihi*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Kullanıcı adınızı oluşturarak Kullanıcı Şartları'nı ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.
Lütfen ilerlemek için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul edin.

Üyeliğiniz Var mı?

Giriş
2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler - Dynobil Antalya Kepez Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Merkezine Gelmeden Önce Bunlara Dikkat Edin!

İkinci el araç alırken oto ekspertiz hizmeti almadan önce bunlara dikkat edin:

 • Öncelikle satın alınacak aracın marka ve modeli belirlenmelidir. Ardından aracın piyasa araştırması yapılmalı ve güvenilir kesimlerden araçla ilgili bilgi toplanmalıdır.
 • Satın alınacak araç belirlendikten sonra araçla ilgili şu hususlara dikkat edilmeli:
  • Aracın kilometresi orijinal mi?
  • Bakımları tam olarak ve zamanında yapılmış mı?
  • Kilometresi gereği ağır bakımları ( triger, devirdaim, şanzıman, alt takımlar, disk vb. ) yapılmış mı?
  • Yapılan bakımların fatura, makbuz veya herhangi bir somut beyanı var mı?
  • Herhangi bir sebepten dolayı araçta hasar kaydı mevcut mu?
  • Hasar kaydı şase numarası ile mi plaka ile mi sorgulanmış?
  • Aracın boya durumu nedir? Boyalı ise boya durumu ( macun, işlem, vernik, lokal boya vb. ) ne ölçüdedir?
  • Araçta değişen parça var mı?
  • Aracın egzoz sisteminde sorun var mı?
  • Araçta yazılım mevcut mu?
  • Motor mekanik olarak sürücü bilgisi dahilinde bildiğiniz bir arızası mevcut mu?
  • Aracın ana direk ve şase bölümlerinde hata, boya yada işlem mevcut mu?
  • Araç yağ eksiltiyor mu?
  • Kaç kilometrede bir araca yağ ilavesi yapılmış?
  • Araçta sürekli olarak hararet yapma durumu var mı?
  • Araç su eksiltiyor mu?
  • Aracın lastik tarihleri yıpranması ve jant durumu nedir?
  • Araç muayenesi yapıldı mı, muayeneye engel herhangi bir durum var mı?
  • Şanzımanda motor ısındığında ya da soğukken herhangi bir ses veya vuruntu mevcut mu?
  • Araca herhangi bir katkı maddesi ilave edildi mi? İlave edilen katkı maddesi ne için kullanıldı?

Bunları Bilmek Ne Kazandırır?

Oto ekspertiz merkezinden önce araçla ilgili bu ve buna benzeri birçok soru sorulabilir. ” Bunları bilmek ne kazandırır?” diye sorulduğunda öncelikle aracın evveliyatı hakkında bir bilgi edinilmiş olunur. Aracın ne tür bakımlara ihtiyacı olduğu net olmasa da bir bilgi edinilmiş olunur. Aracın yapılmamış bakımlarının bilgisi önemlidir. İleride ortaya çıkabilecek arıza ev sorunlara tam olmasa da kısmen engel olabilir. Yapılmamış bakımlar ilerleyen zamanlarda motorun yaşını doldurmasından kaynaklanan masraflarında önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bu da beklenmeyen zamanlarda yolda kalma gibi istenilmeyen durumları engeller.

Oto Ekspertiz Kilometre ve Bakım Periyodları

Oto Ekspertiz esnasında karşılaştığımız örneklere yer vererek konumuza devam edelim. Teste gelen bir aracın kilometre değeri 280.000’di. Tarafımıza aracın trigerinin ne zaman değiştiği, bakımlarının ne zaman yapıldığı vb. sorular yöneltildi. Bizde servis kayıtlarından ya da araca düzenli şekilde binen araç sahibi tarafından bilgi edinebileceklerini belirttik. Bunun üzerine oto ekspertiz için aracı almaya gelen kişi; “satıcı benim aldığımda bakımlarını yaptırdığını söyledi. Aracını iş arkadaşından aldığını belirtti.” dile getirdi. ve yanımızda arkadaşını aradı. Arkadaşı ise “aracı aldığı kişinin, kendisi aracı almadan önce bakımlarını yaptırdığını” belirtti. Eski oto ekspertiz raporlarındaki kilometre ve teste geldiği kilometre arasında 23.000 kilometre fark olduğunu ve bu süre zarfında araca hiçbir bakım yapılmadığını anladık! Bu yüzden aracı aldığınızda bakımlarının yapıldığı beyan edilse de tedbiren aracın bakımlarının yaptırılması yada bakımla ilgili dokümana ulaşılması gerekir. Mümkün olduğunca da aracın geçmişi hakkında bilgi edinilmesi bu gibi durumları önlemek adına önem arz etmektedir.

200.000 kilometredeki bir aracı ele alalım. Bu aracın en az 20 defa bakım görmesi gerekmektedir. Bu bakımlardan bir kaç tanesi de ağır bakımlar olmalıdır. Bunların hakkında hiçbir bilgi yoksa aracın bakımlarını sizin yaptırmanız zorunludur.

Katkı Maddelerine Dikkat!

Araçlarla ilgili diğer bir husus ise araca konulan katkı maddeleridir. Günümüzde birçok katkı maddesi kullanılmaktadır. Bunların en başında ve amacı dışında kullanılan yağ yakma diye tabir edilen sorunu ortadan kaldıran katkı maddelerinin kullanılmasıdır. Bu katkı maddesinin asıl amacı, belirli bir mesafede aracın yağ yakmasını engelleyerek servise ulaşmasını sağlamak ve aracı oluşabilecek ciddi masraflara sebep olabilecek durumları en aza indirmektir. Günümüzde bu katkı maddeleri ise özellikle ikinci el araç alım satım yapan araç sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Satıcının buradaki amacı, alıcı kontrol ederken onun gözleri önünde aracın yağ yakmadığını göstermek ve aracı sorunsuzmuş gibi satabilmektir. Bu yüzden yukarıda belirtildiği gibi aracın su ve yağ eksiltip eksiltmediği tam anlamıyla kontrol edilmelidir. Bu, sizin için bir problem demektir. Eğer aracınız 10.000 kilometre mesafede 1 litreye yakın yap eksiltiyorsa bu durum normal karşılanmakta ve bu, aracın yağ değişim zamanının geldiği anlamına gelmektedir. Yağ, kullanıldıkça özelliğini kaybede, incelir ve yağın akışkanlığında değişmeler meydana gelir. Bu durum bile aracın yağ eksiltmesine sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda alanında uzman, güvenilir ekspertiz servisleri tarafından aracınızın incelemesi sizin için en doğru karar olacaktır.

Dynobil Oto Ekspertiz | Ekspertizin Başucu Kitabı

Antalya Kepez Dynobil Yetkili Bayii 07-05