0 544 516 93 61 info@dynocheckup.com

Giriş

Üyelik Oluştur

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve ayrıca rezervasyonu bitirdikten sonra da paketi değerlendirebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Adınız*
Soyadınız*
Doğum Tarihi*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Kullanıcı adınızı oluşturarak Kullanıcı Şartları'nı ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.
Lütfen ilerlemek için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul edin.

Üyeliğiniz Var mı?

Giriş
0 544 516 93 61 info@dynocheckup.com

Giriş

Üyelik Oluştur

Bir hesap oluşturduktan sonra, ödeme durumunuzu takip edebilir, onayı takip edebilir ve ayrıca rezervasyonu bitirdikten sonra da paketi değerlendirebilirsiniz.
Kullanıcı Adı*
Şifre*
Şifreyi Onayla*
Adınız*
Soyadınız*
Doğum Tarihi*
E-Posta*
Telefon*
Ülke*
* Kullanıcı adınızı oluşturarak Kullanıcı Şartları'nı ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.
Lütfen ilerlemek için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı kabul edin.

Üyeliğiniz Var mı?

Giriş
2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler - Dynobil Antalya Kepez Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz için Ruhsat ve Şase Numarasının Önemi

Araç alırken aracın ruhsattaki ve üzerindeki şase numarasının kontrol edilmesidir. Oto teste gelen aracın şase numarası ve ruhsattaki numarası aynı mı kontrol edilmelidir. Sadece plakalara bakılarak ruhsatla eşleştirilemez. Oto ekspertiz için tecrübe edindiğimiz bir örneği dile getirmek yerinde olacaktır.

Alıcı ve satıcı 2017 model bir aracı şubemize oto test için getirdiler. Satıcı, elindeki oto ekspertiz raporundaki bilgileri bizimde yanımızda müşteriye verdi. Anlaşmaları aracın hatasız, boyasız ve hasar kayıtsız olduğu noktasındaydı. Satıcının almadan önce yaptırdığı oto ekspertiz raporu da söylediği gibi hatasız ve boyasız olduğu yazıyordu. Biz aracı test etmeye başladık. Testlerimiz sonucunda aracın tavan hariç boyalı olduğunu öğrendik. Ön kaput ve çamurlukların değişmiş olduğunu tespit ettik. Raporumuzu sunduğumuzda satıcı şoka uğradı ve kendi alırken yaptırdığı ekspertiz raporunu gösterdi.

Ardından araç sahibi aracı alır almaz plaka değişikliği yaptırmış. Hatta satanların “Sürekli çevirmeye girersin, çizerler arabanı.” gibi sözleri olmuştur. Sorun ise oto ekspertiz raporunda şase numarası farklı gelen aracın ki farklıydı. Bu araçların ortak yanları ise marka, model, kilometre ve renklerinin aynı olması. Aslında ortada iki ayrı araç vardı. Biz bunu ise daha sonra mahkeme ile ilgili kayıtlardan öğrendik. Teste hatasız ve boyasız bir araç getirmişler. Araç raporunu da oradaki araca göre düzenlemişler. Notere gidildiğinde hasarlı olan aracın ruhsatı, orijinal olan aracın ruhsatı ile değiştiriliyor. Araçları da park yerinde değiştiriyorlar. Alım satım işlemi sonucunda araç sahibi aracı alıp kullanmaya başlamış. Ta ki satış erken zamanda ortaya çıkana kadar. Bu yüzden şase numarasının önemini sizlere belirtmek istedik.

Alacağınız Araç Size Uygun mu?

Oto ekspertizden önce, ikinci el araç alırken muhakkak almak istediğiniz aracı kendiniz kullanıp genel bir uygunluk kontrolü yapmalısınız. ” Araç içerisinde debriyaj alıştığınız türden mi? Üstten mi kavrıyor yoksa alttan mı kavrıyor? Vites geçişleri sizi zorlayacak türden mi? Vites topuzunda, direksiyonda, döşemelerde çok fazla deforme var mı? “. Bu detaylar ile araç hakkında ön bilgi edinin. Çoğu aracın ilanında bulunan fotoğraflara dikkat etmelisiniz. Bu fotoğraflar genelde aracın alt kısımları gözükmez. Aracın fotoğrafları sizi yanıltır. Birçok araçta ise aksine araca bakmaya gittiğinizde aracın üzerini yoğun tozlu olarak görebilirsiniz. Bu tür araçlara özellikle temiz olarak bakmakta fayda var. Çünkü araç üzerindeki çizikler, ince rötuşlar, dolu göçükleri tozlar arasında gözükmemektedir.

Aracın Motoru Yıkanmış ve Temizlenmiş ise iki kere düşünün!

Aracın kaputunu açtığınızda temiz bir motor görebilirsiniz. Bu durumda iki defa düşünmenizde fayda var. Bir motorun bakımlı olup olmadığını tespit etmek kolay değildir. Temizlenmiş bir motora bakarak anlamanız zordur. Bu durumda aldanabilirsiniz. Bir araçta yağ kaçakları araç altına doğru akmaktadır. Bu yüzdendir ki muhakkak aracın altının detaylı olarak incelenmesi gerekir. Bakma imkanınız yoksa bu durum sizi araç hakkında birçok bilgiden alıkoyacaktır.

Oto Ekspertiz Kontrollerinde OBD Testin Önemi

Araç içerisindeki kilometre göstergesi çalışıyor mu? Göstergedeki değerlerin orijinal olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bu durumda elinizde yeterli ekipman olmayacağından öncelikle kilometre değerinin ne olarak girildiğine dikkat edilmelidir. Göstergedeki değerler kilometre olarak mı mil olarak mı belirtiliyor, buna azami ölçüde dikkat edilmelidir. Çoğu marka araçta her iki seçenek de kullanılabiliyor. Kilometre değeri mile çevrildiğinde daha düşük bir değer gösterir. Eğer siz bunu kilometre değeri olarak algılarsanız yanılırsınız. Mil ve Km farklı ölçü birimleridir. Oto ekspertiz, OBD beyin değerleri ile de rapor oluşturabilirler. Piyasadaki araç yelpazesi çok geniştir. Gerekli ekipmanlara sahip servis yada oto ekspertizler bu konuda tercih edilmelidir.

Dynobil Oto Ekspertiz | Ekspertizin Başucu Kitabı

Antalya Kepez Dynobil Yetkili Bayii 07-05

Leave a Reply

Whatsapp
Hızlı Randevu